Okuduğum Kitaplarla 2018

2018 yılında okuduğum kitapların oransal olarak daha fazla İngilizce olduğunu söyleyebilirim. İngilizce okuduğum kitapların önemli bir kısmı “non-fiction”, yani “kurgusal olmayan” kitaplar olduğu için, 2018’de daha az roman, ama daha fazla öğrenmeye yönelik kitap okuduğum anlaşılıyor.

Bunlara ek olarak, kendime bir Audible üyeliği aldım. Ne zaman koşuya çıksam, ya da arabada tek başıma seyahat etsem artık kitap dinliyorum. Podcast dinlemekten çok daha yararlı ve hedefli, müzik dinlemekten ise daha çekici olduğunu düşünüyorum.

Bu yılki hedefim 36 kitap okumaktı, ama 29’da kaldım. Aşağıda okuduğum kitaplardan alıntı yapmışsam, yanlarında bir link ile belirttim. Onun dışında 2012’den beri okuduğum tüm kitapları, alıntılarıyla beraber görmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz: https://kitap.guru/ekin/kitaplar

  1. Aylak Adam – Yusuf Atılgan
  2. Beni Asla Bırakma – Kazuo Ishiguro
  3. Savaş Sanatı – Sun Tzu
  4. Scrum and XP from the Trenches – Henrik Kniberg: https://kitap.guru/scrum-and-xp-from-the-trenches/alintilar
  5. Design Patterns Explained Simply – Alexander Shvets
  6. Harry Potter and the Order of the Phoenix – J. K. Rowling
  7. Harry Potter and the Half-Blood Prince – J. K. Rowling
  8. Outliers – Malcolm Gladwell
  9. Harry Potter and the Deathly Hallows – J. K. Rowling
  10. Competing Against Luck: The Story of Innovation and Customer Choice – Clayton M. Christensen, Taddy Hall, Karen Dillon, David S. Duncan: https://kitap.guru/competing-against-luck-the-story-of-innovation-and-customer-choice/alintilar
  11. Born a Crime: Stories from a South African Childhood – Trevor Noah
  12. When: The Scientific Secrets of Perfect Timing – Daniel H. Pink
  13. Clean Code – Robert C. Martin: https://kitap.guru/clean-code/alintilar
  14. The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy – Douglas Adams
  15. Smarter Faster Better: The Secrets of Being Productive in Life and Business – Charles Duhigg: https://kitap.guru/smarter-faster-better-the-secrets-of-being-productive-in-life-and-business/alintilar
  16. Skin in the Game: Hidden Asymmetries in Daily Life – Nassim Nicholas Taleb: https://kitap.guru/skin-in-the-game-hidden-asymmetries-in-daily-life/alintilar
  17. The Fellowship of the Ring – J. R. R. Tolkien
  18. The Clean Coder – Robert C. Martin: https://kitap.guru/the-clean-coder/alintilar
  19. Atinalıların Devleti – Aristoteles
  20. Hygge: Danimarkalıların Mutluluk Sırrı – Meik Wiking
  21. Sanayileşecektik Büyüyecektik N’oldu Bize? – Güngör Uras
  22. Peak Performance: Elevate Your Game, Avoid Burnout, and Thrive with the New Science of Success – Brad Stulberg, Steve Magness: https://kitap.guru/peak-performance-elevate-your-game-avoid-burnout-and-thrive-with-the-new-science-of-success/alintilar
  23. Rüzgarın Şarkısını Dinle – Haruki Murakami
  24. Uyuyamayanlar – Adrian Barnes
  25. Unfu*k Yourself – Gary John Bishop: https://kitap.guru/unfu-k-yourself/alintilar
  26. Grit: The Power of Passion and Perseverance – Angela Duckworth: https://kitap.guru/grit-the-power-of-passion-and-perseverance/alintilar
  27. Clean Architecture – Robert C. Martin: https://kitap.guru/clean-architecture/alintilar
  28. Kinyas ve Kayra – Hakan Günday
  29. Dirk Gently’nin Holistik Dedektiflik Bürosu – Douglas Adams: https://kitap.guru/dirk-gently-nin-holistik-dedektiflik-buerosu/alintilar

Leave a comment

Leave a Reply

%d bloggers like this: